Projekty bliźniaków nie tylko dla bliźniąt

Projekty bliźniaków nie tylko dla bliźniąt

Bliźnięta zwykle wyglądają podobnie lub identycznie, często ubierają się tak samo, noszą takie same fryzury. Są nie do odróżnienia. Takie też powinny być domy dwurodzinne, które nie bez powodu są nazywane bliźniakami.

Dla kogo projekty bliźniaków?

Projekty bliźniaków to żelazna pozycja każdego biura projektowego. Jest na nie spore zapotrzebowanie. Ich nabywcami często są blisko spokrewnione rodziny, czasem rodziny zaprzyjaźnione.

Decyzja o budowie takiego domu zapada głównie z 3 powodów;

-gdy rodziny chcą mieszkać blisko, licząc na wzajemną pomoc,

-gdy chcą oszczędzić na kupnie działki (jedna działka kosztuje mniej niż dwie oddzielne parcele potrzebne pod budowę),

-gdy mają dwie wąskie, sąsiadujące ze sobą działki.

Coraz częściej projektami bliźniaków zainteresowani są  developerzy, którzy odsprzedają wybudowane domy rodzinom nawet się nieznającym. Tak bliskie sąsiedztwo wymaga jednak wspólnych uzgodnień, wspólnych decyzji, współpracy i porozumienia. Obcy sąsiad za ścianą to źródło ewentualnych konfliktów. Dlatego w wielu projektach obydwie połówki nie są połączone ze sobą wspólną ścianą, ale garażem, co nie doprowadza do zatargów z powodu hałasów dobiegających od sąsiada. Mimo to obydwaj właściciele bliźniaka muszą współpracować, by wykończenie budynku oraz otoczenie niezbyt się od siebie różniły.  Projektanci planują identyczny wygląd, jednak inwestorzy przy wykończeniu albo przy remontach preferują własny gust, często odmienny od sąsiada. Taka posesja nie prezentuje się najlepiej.

Jeśli ktoś spodziewa się, że projekty bliźniaków to nuda, jest w wielkim błędzie. Pomysłowość i kreatywność projektantów jest imponująca. Są to domy piętrowe albo parterowe, w tym z użytkowym poddaszem. Mają różną powierzchnię, poczynając od niewielkich domów dla młodych rodzin korzystających z programu „Mieszkanie dla młodych” (100-110 m kw. powierzchni użytkowej) po przestronne bungalowy. Reprezentują różne style architektoniczne, poczynając od tradycyjnych dworków po nowoczesne domostwa, z dużymi przeszkleniami, dekoracyjnymi elewacjami, tarasami itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *