Czy wybierać projekty domów z katalogu?

Czy wybierać projekty domów z katalogu?

Dla wielu przyszłych inwestorów pytanie, czy wybierać projekty domów z katalogów, jest pytaniem retorycznym. Ograniczając koszty budowy, zaczynają oszczędzać już na etapie wyboru projektu. Rzeczywiście koszt zakupu projektu katalogowego jest niższy niż projektu indywidualnego. Jednak oprócz zalety, jaka jest cena (i kilku innych) posiada też wady.

Zalety gotowego projektu

Oprócz wspomnianych już niższych kosztów zakupu, inne zalety to:

-do projektu (najczęściej ) jest dołączona pełna dokumentacja dająca wiedzę o wszystkich szczegółach budowy, m.in. zawiera spis materiałów, informacje na temat technologii czy konstrukcji budynku itp.,

-wiele projektów ma przygotowane wizualizacje, co jest szczególnie istotne dla laików nieumiejących czytać rysunków technicznych czy też pozbawionych wyobraźni przestrzennej, przyszły dom i wnętrza możemy zobaczyć jak w rzeczywistości,

-gotowe projekty są przygotowywane w kilku wersjach, np. z podpiwniczeniem lub bez, z garażem lub bez,

-niektóre projekty mają wersję „lustrzaną’, którą wybieramy, dostosowując do usytuowania domu względem stron świata.

Wady gotowego projektu

Cena kupna projektów domu z katalogu nie jest ostateczna, bowiem trzeba jeszcze ponieść koszty adaptacji projektu. Polega to na tym, że należy go dostosować do  warunków geologicznych i obciążeniowych panujących na działce oraz sporządzić projekt zagospodarowania ternu. Te czynności wykonuje architekt, niekoniecznie autor projektu.

Wadą gotowych projektów jest też ich niedopasowanie do potrzeb konkretnego inwestora i jego rodziny. Potrzeby przyszłych użytkowników są niejako uśrednione. Jest na to rada: można wprowadzać zmiany w projekcie. Dokonać ich może każdy architekt. Autor projektu z góry daje zgodę na ewentualne poprawki. Dotyczy to drobnych modyfikacji, jak np. przesunięcie otworów okiennych, zmiana koloru elewacji czy przesunięcie ścian działowych. Na poważniejsze zmiany wymagana jest oddzielna zgoda autora projektu.

Zmiany w projektach generują dodatkowe koszty. Tak więc może się okazać, że gotowe projekty domów nie są wiele tańsze niż projekty indywidualne. Wybór jednak należy do inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *