Jak zminimalizować koszty budowy domu parterowego?

Jak zminimalizować koszty budowy domu parterowego?

Nie da się ukryć, że dla wielu rodzin istotnym czynnikiem decydującym o wyborze takiego a nie innego domu jednorodzinnego są finanse. Przy ograniczonych możliwościach trafnym wyborem jest dom  parterowy, który jest tańszy w budowie niż budynek piętrowy o tej samej kubaturze. Jednakże warunkiem podstawowym, jaki powinien spełniać dom, jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wszystkich członków rodziny.

Nie można więc oszczędzać na metrażu, bo nie ma sensu budowa domu za małego, ciasnego i niewygodnego. Jaki więc wybrać projekt domu parterowego, by była to wygodna siedziba rodziny, a przy tym nie zrujnować się finansowo?

Oszczędności na etapie projektu

Gdy chcesz oszczędzać na budowie domu, zapomnij o projekcie indywidualnym. Zresztą, nie będzie takiej potrzeby. Każde biuro architektoniczne dysponuje tyloma różnorodnymi ofertami projektów, że każdy inwestor ma szeroki wybór. Poza tym na wybranym projekcie domu parterowego można wprowadzać pewne zmiany, by bardziej dostosować projekt do potrzeb swojej rodziny.

Jaki projekt wybrać?

To już wiadomo, że nie warto oszczędzać na metrażu ani na liczbie pomieszczeń. Dom powinien być jak ubranie szyte na miarę: nie za małe, ale też i nie za duże. Wybierz więc projekt domu, którego metraż pozwoli twojej rodzinie wygodnie mieszkać. Przyjmuje się, że niezbędne minimum pomieszczeń to jeden pokój na jednego domownika plus jedno pomieszczenie wspólne (pokój dzienny). Oszczędności na materiałach budowlanych i robociźnie poczynisz, jeśli dom będzie miał prostą, zwartą bryłę oraz płaski, jedno- lub dwuspadowy dach. Przy okazji sprawisz, że taki dom będzie oszczędny w późniejszej eksploatacji.

Pewne wydatki okażą się zbędne, jeśli w projekcie domu parterowego nie będzie piwnicy ani garażu. Funkcję piwnicy może pełnić pomieszczenie gospodarcze wygospodarowane przy kotłowni, a samochód można garażować pod wiatą na posesji.

Jaka ekipa budowlana?

Odradzalibyśmy oszczędności na kosztach zatrudnienia ekipy budowlanej. Tani fachowiec to niekoniecznie dobry fachowiec. Przy zatrudnianiu budowlańców należy kierować się opinią inwestorów, którzy wcześniej korzystali z ich usług. Wśród dobrych profesjonalistów można wybrać takich, którzy mają niewygórowane stawki.

Najtaniej wypadnie, gdy dom będzie budowany sposobem gospodarczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *