Dom energooszczędny – projekt na każdą kieszeń

Dom energooszczędny – projekt na każdą kieszeń

Budowa domu generuje bardzo  wysokie koszty. Rzadko wystarczają oszczędności rodziny, trzeba więc brać kredyt w banku. Spłata kredytu generuje dodatkowe koszty. Z tych powodów większość rodzin stara się budować oszczędnie.  Z tego powodu dom energooszczędny – projekt wzbudza wątpliwości wielu inwestorów. Sądzą oni, że realizacja projektu takiego budynku znacznie podwyższa koszty budowy.

Dlaczego dom energooszczędny jest drogi?

Rzeczywiście, koszty budowy domu energooszczędnego są wyższe. Dobre materiały budowlane, dokładna izolacja, okna i drzwi o wysokich wymaganiach energooszczędności muszą więcej kosztować. Jednak na materiałach nie warto oszczędzać. Domu, który nie zapewnia rodzinie odpowiednich warunków, choćby właściwej temperatury w pomieszczeniach, nie warto stawiać. Dlatego inwestycja w dobrej jakości materiały to konieczność.

Na czym możesz zaoszczędzisz na etapie budowy domu?

W domu energooszczędnym – projekt (i to nie jeden) to pokazuje, że instalowane są takie urządzenia, które rzeczywiście są drogie. Z tego powodu wielu inwestorów z nich rezygnuje, często odkładając montaż nowoczesnych rozwiązań na później. Mowa jest o:

  • pompie ciepła,
  • wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • ogrzewaniu podłogowym.

Pompa ciepła to najbardziej korzystne rozwiązanie, zarówno dla inwestora jak i środowiska naturalnego. Urządzenie wykorzystuje bowiem energię pozyskiwaną z ziemi albo z powietrza, albo z wody. Energia jest więc odnawialna, sama w sobie nic mnie kosztuje, kosztuje tylko urządzenie. Ogrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie pomieszczeń jest więc tanie.

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to kolejny sposób na oszczędności, bo ciepło w takim domu się nie marnuje. Ogrzewanie podłogowe jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania wnętrz. Jednak możesz z tych rozwiązań zrezygnować.

Dom energooszczędny projekt to także inna propozycja, bez tych drogich nowinek technologicznych.

Ważne, by dom miał:

  • prostą bryłę,
  • co najwyżej dwuspadowy dach,
  • duże przeszklenia od strony południowej.

To wystarczy, by mniejszym kosztem ogrzewać budynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *