Dom piętrowy czy parterowy z użytkowym poddaszem?

Dom piętrowy czy parterowy z użytkowym poddaszem?

O tym, jaki dom chcemy zbudować, decydują koszty budowy, na jakie sobie możemy pozwolić, oraz potrzeby mieszkaniowe rodziny. Chcemy mieszkać wygodnie i dysponować przestrzenią, która zapewni każdemu domownikowi własny pokój, a całej rodzinie  – dużo miejsca na wspólne spędzanie czasu. Dla przeciętnej polskiej rodziny powierzchnia 120-160 metrów kw. jest zadowalająca. Jeśli inwestor dysponuje dużą działką, wówczas stawia dom parterowy. Jeśli działka jest nieduża, ma do wyboru projekty domów z poddaszem użytkowym lub projekty domów piętrowych.

Jaka powierzchnia jest potrzebna rodzinie?

Żeby rozsądnie wybrać projekt, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiej powierzchni będziemy potrzebować na parterze, a jakiej na górnej kondygnacji.

Na dole zwykle sytuuje się strefę dzienną z salonem, jadalnią, kuchnią, pomieszczeniem gospodarczym. Na górze lokujemy sypialnie. Dlatego na parterze potrzebujemy więcej miejsca. Gdy górna kondygnacja ma pomieścić tylko sypialnie, łazienkę i ewentualnie jeszcze niewielką garderobę, wówczas wystarczy wykorzystać poddasze pod stromym dachem.  Wśród projektów domów z poddaszem na pewno każdy inwestor znajdzie coś odpowiedniego dla swojej rodziny. Jeśli natomiast na górze marzy nam się zagospodarowanie większej powierzchni, urządzenie tam np. pokoi do pracy, wówczas przyda się piętro.

Koszty budowy domu parterowego z użytkowym poddaszem niewiele się różnią od kosztów domu piętrowego.

Dom z poddaszem  – styl tradycyjny, ale …

Projekty domów z poddaszem są tak różnorodne, że każdy inwestor może wybrać satysfakcjonującą  ofertę. Są to zarówno domy małe, niepodpiwniczone, bez garażu w bryle budynku – czyli tanie, jak i okazałe domostwa z garażem na dwa stanowiska, tarasem i balkonem. Ze względu na co najmniej dwuspadowy dach, są to budynki utrzymane w stylu tradycyjnym, często przypominające przytulne ziemiańskie dworki, choć nie są ich wierną kopią. Duże przeszklenia, efektowne elewacje dodają im nowoczesności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *