Projekty domów z kosztorysem – racjonalne budowanie

Projekty domów z kosztorysem – racjonalne budowanie

Gdy przyszły inwestor ogląda  propozycje biur projektowych, przeglądając gotowy katalog domów, zwykle jest zainteresowany ostatecznymi kosztami budowy. Taką informację otrzymuje, jednakże jest ona bardzo ogólna. Ostateczne koszty budowy bowiem zależą od mnóstwa czynników. Stąd też projekty domów ze szczegółowym kosztorysem to już konieczność.

Kosztorys jest niezbędny

Bez oszacowania kosztów budowy wykonanego przez profesjonalistę trudno mówić o racjonalnym działaniu. Każdy inwestor musi wiedzieć, ile będzie potrzebował pieniędzy na realizację wybranego projektu, dowiedzieć się już na wstępie, czy będzie musiał zaciągnąć kredyt w banku, czy też wystarczą mu własne środki.

Zresztą, już na etapie wybierania projektu musi kierować się kosztami budowy, by ta mogła zostać ukończona. Dlatego mówiąc o projektach domów z kosztorysem, trzeba wiedzieć, że to nie jest niepotrzebny wymysł, tylko niezbędna potrzeba, zwłaszcza dla inwestora.

Jaki kosztorys wybrać?

Biura projektowe mogą wykonać kosztorys na trzy sposoby. Najbardziej dokładny i najbardziej przydatny jest kosztorys inwestorski. Określa on:

  • rodzaj i obmiar wszystkich robót,
  • rodzaj i ilość materiałów budowlanych,
  • koszt materiałów budowlanych,
  • koszt pracy ekipy budowlanej,
  • konieczność wynajmu sprzętu i maszyn budowlanych i związany z tym koszt.

Ceny podawane w takim kosztorysie są uśrednione dla danego regionu. Wiedząc o tym, inwestor może – dla oszczędności – zatrudnić tańszych wykonawców (choć trzeba zadbać przede wszystkim o jakość robót) czy kupić tańsze materiały, korzystając np. z tańszej hurtowni czy z wyprzedaży lub bezpośrednio u producenta.

Poza tym inwestor może planować etapy budowy, mając do dyspozycji określone środki. Może przerwać budowę na zaplanowanym etapie, by po zgromadzeniu dodatkowych pieniędzy kontynuować budowę.

Projekty domów z kosztorysem mogą też ograniczyć się do kosztorysu ślepego, który zawiera wszystkie elementy kosztorysu inwestorskiego, ale bez podawania cen.

Natomiast gdy inwestor chce pozyskać kredyt bankowy, potrzebna jest tabela kosztów, w której znajduje się wykaz cen poszczególnych elementów robót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *